Obec Deštné v Orlických horách
Deštné v Orlických horách

Orlicko - horská kulturní mozaika,

CZ.3.22/3.3.02/11.02458

České země jsou v evropském povědomí spojovány se sklářstvím. Sklářská tradice je více než 700 let stará. Sklo se vyrábělo na obou stranách hranice. Některé huťmistrovské rody provozovaly huťě jak na české tak na polské straně. Příkladem může být sloučená huť v Bedřichovce a Lasowce. A zatím co sklářství v OH zaniklo v roce 1910, na polské straně sklárny pracují nadále.

Předmětem projektu bylo realizovat experimentální tavbu skla dřevem v zahradním areálu Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Děštném v Orlických horách. Muzeum dokumentuje sklářství v tomto regionu od jeho počátku v 15. století. Technologický experiment je výsledkem kolektivní spolupráce sklářských historiků, sklářů, tavičů a technologů. V rámci projektu byla opravena pec, která je důležitá k realizaci samotné akce. Před tavbou 11. 5. – 12. 5. 2012 se uskutečnil společný dvoudenní odborný seminář českých a polských badatelů. Ze kterého vzešel sborníček na dané téma.

V areálu muzea zimních sportů se ve dnech 3. 8. – 5. 8. 2012 se uskutečnil již 21. ročník Experimentální tavby skla dřevem. V roce 2012 měla experimentální tavba přidanou hodnotu v podobě aktivní účasti polských sousedů. Projekt byl společně realizovaný s polskými partnery Gmina Duszniki Zdrój a Gmina Sczytna.

#Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis“

Datum vložení: 19. 9. 2012 16:28
Datum poslední aktualizace: 19. 9. 2012 17:00